Historia wybielania zębów

Opublikowano 16 grudnia 2022

Historia wybielania zębów

Wybielanie zębów, czyli wybielanie zębów, to powszechna praktyka stosowana w celu poprawy wyglądu przebarwionych zębów. Chociaż pragnienie jasnego, białego uśmiechu często postrzegane jest jako zjawisko nowoczesne, praktyka wybielania zębów sięga tysiącleci. Oto krótka historia wybielania zębów, od starożytnych sposobów do nowoczesnych technik.

Starożytne cywilizacje

Istnieją dowody, że starożytni Egipcjanie byli jednymi z pierwszych ludzi, którzy wybielali swoje zęby. Używali mieszanki mielonego kamienia pumeksowego i octu winnego do szczotkowania zębów, co mogło mieć działanie wybielające. Starożytni Grecy i Rzymianie również starali się wybielać swoje zęby, stosując różne metody, takie jak szorowanie zębów moczem (który zawiera amoniak) i stosowanie past z kości koni i skorupek jaj.

XVIII i XIX wiek

W XVIII i XIX wieku ludzie sięgali po bardziej wątpliwe metody wybielania zębów. Jedną popularną metodą było używanie mieszanki kwasu siarkowego i czarnej piany, która była nakładana na zęby i pozostawiana na kilka godzin. Chociaż ta metoda mogła mieć pewien efekt wybielający, była również bardzo korozyjna i mogła uszkadzać szkliwo zębów.

XX i XXI wiek

To dopiero w XX wieku pojawiły się nowoczesne techniki wybielania zębów. W latach 80. dentyści zaczęli stosować środek wybielający o nazwie peroksyd karbamidowy do wybielania zębów.