6 czynników wpływających na kolor zębów

Opublikowano 10 stycznia 2023

6 czynników wpływających na kolor zębów

Skład chemiczny zębów

Zęby składają się głównie z tkanek mineralnych, takich jak skorupa zewnętrzna zębów (szkliwo) i tkanek podziemnych (cement i miazga). Skład chemiczny tych tkanek ma wpływ na kolor zębów. Szkliwo, które jest najbardziej zewnętrzną warstwą zębów, ma naturalnie biały kolor. Jeśli jest cienkie lub zawiera więcej minerałów, może mieć żółtawy odcień. Z kolei cement i miazga, czyli tkanki podziemne zębów, są naturalnie jaśniejsze od szkliwa i mogą być widoczne przez przezroczyste szkliwo.

Stosowane leki

Niektóre leki, takie jak tetracyklina, mogą powodować zabarwienie zębów na kolor brunatny lub żółty. Tetracyklina jest antybiotykiem, który może być stosowany w leczeniu różnych chorób. Jej działanie polega na niszczeniu bakterii, ale niestety może również prowadzić do zabarwienia zębów u dzieci w wieku poniżej 8 lat oraz u kobiet w ciąży lub karmiących piersią.

Palenie tytoniu

Palenie tytoniu może spowodować zabarwienie zębów na kolor brązowy lub szary. Dym tytoniowy zawiera substancje chemiczne, które osadzają się na zębach i powodują ich przebarwienia. Palenie tytoniu może również prowadzić do zwiększenia ryzyka chorób dziąseł oraz powstawania próchnicy, co może dodatkowo pogarszać wygląd zębów.

Konsumpcja pewnych produktów

Napoje i jedzenie o intensywnym kolorze, takie jak kawa, herbata, czerwone wino, buraki czy jagody, mogą powodować przebarwienia na zębach. Te produkty zawierają barwniki, które mogą osadzać się na zębach i prowadzić do ich przebarwień. Aby zapobiec przebarwieniom, warto ograniczyć spożycie tych produktów lub po nich dokładnie umyć zęby.

Starzenie się

Z wiekiem zęby mogą ciemnieć, ponieważ szkliwo staje się cieńsze i ujawnia się biała tkanka podziemna zębów. Szkliwo jest naturalnie przezroczyste i ujawnia białą tkankę podziemną, gdy jest cieńsze. Starzenie się jest jednym z głównych czynników, które prowadzą do ciemnienia zębów, ale nie jest jedynym.

Genetyka

Kolor zębów może być również dziedziczony po rodzicach. U niektórych osób zęby mogą być naturalnie białsze lub żółte, w zależności od genów, które odziedziczyli po rodzicach.